MWC Core 2.0.0 - en to ja translation catalogue (777 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: MWC Core.
ja: MWC Core です。

en: Cost of goods
ja: 商品のコスト

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Track profit and cost of goods for your store. Generate profit reports by date, product, category, and more. This feature replaces the %1$sCost of Goods%2$s plugin.
ja: ストアの利益と商品原価を追跡します。日付・商品・カテゴリーなど別に利益レポートを生成しましょう。この機能は、%1$sCost of Goods%2$s プラグインの代替になります。

en: Ecommerce emails
ja: E コマースメール

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. This feature replaces the %1$sWooCommerce Email Customizer%2$s plugin.
ja: メールをカスタマイズしてブランド化し、さらに多くの顧客をファンにしましょう。この機能は、%1$sWooCommerce Email Customizer%2$s プラグインの代替になります。

en: Google analytics
ja: Googleアナリティクス

note: translators: Placeholders: %1$s and %3$s - <a> tag for the plugin link, %2$s and %4$s - </a> tag
en: Track advanced eCommerce events and more with Google Analytics. This feature replaces the %1$sGoogle Analytics%2$s and %3$sGoogle Analytics Pro%4$s plugins.
ja: Google アナリティクスで高度な eコマースイベントなどを追跡します。この機能は、%1$sGoogle アナリティクス%2$sおよび %3$sGoogle Analytics Pro%4$s プラグインの代替になります。

en: Sequential order numbers
ja: 連続した注文番号

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Format order numbers, change your starting number, and differentiate free orders. This feature replaces the %1$sSequential Order Numbers Pro%2$s plugin.
ja: 注文番号を形式化して、開始番号を変更し、無料注文は区別できます。この機能は、%1$sSequential Order Numbers Pro%2$s プラグインの代替になります。

en: Shipment tracking
ja: 発送追跡

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share shipment tracking information with your customers. Open one of your Processing orders to get started. This feature replaces the %1$sShipment Tracking%2$s plugin.
ja: 顧客に貨物追跡情報を共有します。処理中の注文を1件開いて始めましょう。この機能は、%1$sShipment Tracking%2$s プラグインの代替になります。

en: Discount links
ja: 割引リンク

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share discount links with your customers and add coupons from ads, email campaigns, or social links. Create or edit a coupon to get started. This feature replaces the %1$sURL Coupons%2$s plugin.
ja: 割引リンクを顧客にシェアして、広告、メールキャンペーン、ソーシャルリンクからクーポンを追加できます。クーポンの作成または編集を始めましょう。この機能は、%1$sURL Coupons%2$sプラグインの代替になります。

en: Gift certificates
ja: 商品券

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Create custom gift certificates that your customers can purchase and send to their friends and family. This feature replaces the %1$sPDF Product Vouchers%2$s plugin.
ja: 顧客が購入して友人や家族に贈ることのできる、カスタムの商品券を作成します。この機能は、%1$sPDF Product Vouchers%2$s プラグインの代替になります。

en: Abandoned checkout reminders
ja: 放棄カートのリマインダー

en: Automatically track cart activity and send an email reminder to recover lost revenue.
ja: カートのアクティビティを自動追跡して、失われた収益を取り戻すためにリマインダーメールを送信します。

en: Accept credit card payments using Stripe.
ja: Stripe を使用してクレジットカード支払いを受け付けます。

en: Marketplaces
ja: マーケットプレイス

en: Sell to millions of customers from one place. Offer your products everywhere, from Amazon to Instagram, all from your own online store.
ja: 1箇所から何百万もの顧客に販売しましょう。ご自身のオンラインストアから、Amazon や Instagram などを通じて、世界中に商品を提供できます。

en: Take order fulfillment to the next level! Get live shipping rates from your favourite providers, print labels in one click, and automate shipment tracking and customer email notifications.
ja: 注文のフルフィルメントを次のレベルに !お気に入りの配送業者からリアルタイムの送料を取得して、ワンクリックでラベルを印刷し、貨物追跡と顧客へのメール通知を自動化しましょう。

en: The reseller private label ID (1 means GoDaddy, so not a reseller).
ja: リセラーのプライベートラベル ID です（1 はリセラーではなく GoDaddy を意味します）。

en: Whether the account can manually switch between extension versions.
ja: アカウントが拡張機能のバージョンを手動で切り替えることができるかどうかです。

en: Whether or not the site is sold by a reseller.
ja: サイトの販売者がリセラーかどうかです。

en: The product plan the given account or site has purchased
ja: 指定されたアカウントまたはサイトが購入した製品プランです

en: The hosting platform the given account or site is running on
ja: 指定されたアカウントまたはサイトが稼働しているホスティングプラットフォームです

en: The ID of the customer
ja: 顧客の ID

en: The ID of the Federation Partner
ja: フェデレーションパートナーの ID

en: A list of businesses.
ja: ビジネスのリストです。

en: The unique identifier for the business.
ja: ビジネスの一意の識別子です。

en: The legal name of the business.
ja: ビジネスの登録名です。

en: A list of stores associated with the business.
ja: ビジネスに関連付けられたストアのリストです。

en: The display name of the store.
ja: ストアの表示名です。

en: The unique identifier for the store.
ja: ストアの一意の識別子です。

en: The access token string as issued by the authorization server.
ja: 認可サーバーによって発行されたアクセス トークン文字列です。

en: Number of seconds to expiration of the access token.
ja: アクセストークンの有効期限が切れるまでの秒数です。

en: The scope the token granted.
ja: トークンが付与したスコープです。

en: Access Token ID.
ja: アクセストークン ID です。

en: The type of token this is.
ja: これはトークンの種類です。

en: The care agent account on this site has been misconfigured. Please log in again to fix this issue.
ja: このサイトのケア担当者アカウントが正しく設定されていません。もう一度ログインし直してこの問題を修正してください。

en: Something went wrong when creating the user account.
ja: ユーザーアカウントの作成中にエラーが発生しました。

note: translators: Placeholder: %s account username
en: User %s could not be logged in.
ja: ユーザー %s がログインできませんでした。

en: Other
ja: その他

en: Unknown error.
ja: 不明なエラー

en: Unable to retrieve the email sender data.
ja: メール送信者データを取得できません。

en: Did you forget something?
ja: 何か忘れていませんか?

en: Content
ja: コンテンツ

en: Hey there! You left your shopping cart without completing your purchase just a bit ago. It's not too late to complete your purchase! All of the products are still waiting for you.
ja: こんにちは !少し前に商品を入れられたショピングカートが、未購入のまま残っています。まだ遅くはありません。すべての商品がお客様を待っています。

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Complete your purchase
ja: 購入を完了

en: Trouble checking out? We're here to help. Please reply to this email if you have any questions or need our assistance.
ja: お支払い手続きでお困りですか ?お手伝いいたします。ご質問やサポートのご依頼は、こちらのメールに返信してお問い合わせください。

en: Cart Recovery
ja: カートの回復

en: Send a reminder email to customers that left products in their cart but didn't complete the checkout.
ja: カートに未購入の商品が残っている顧客にリマインダーメールを送信します。

en: Hey {{customer_first_name}}, did you forget something?
ja: こんにちは、{{customer_first_name}}。何かお忘れではありませんか ?

en: Hey {{customer_first_name}}!
ja: こんにちは、{{customer_first_name}} !

en: Your shopping cart has been reserved and is still waiting for you! In your cart, you left the following products:
ja: ご利用中のショッピングカートを保管しております。カートには以下の商品が残っています。

en: It's not too late to complete this purchase -- these products are still waiting for you!
ja: まだ遅くはありませんので、ぜひこちらの商品の購入手続きを完了してください。

en: Your shopping cart was reserved a few days ago and it will expire soon. In your cart, you left the following products:
ja: 数日前にお客様のショッピングカートが保存され、まもなく期限切れになります。カートには以下の商品が残っています。

en: Ready to complete this purchase before your cart expires? Click the above button to purchase these items.
ja: カートが期限切れになる前に、こちらを購入する準備はできましたか ?購入するには上のボタンをクリックしてください。

en: Your email and cart will be saved so we can send you an email reminder about this order.
ja: メールとカートは保存されますので、この注文に関するリマインダーメールをお客様に送信できます。

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
ja: 存在しない項目を編集しようとしました。削除された項目の可能性があります。

en: Product not found.
ja: 製品が見つかりません。

en: Product categories must be deleted in Commerce Home
ja: 製品カテゴリーはコマースホームで削除する必要があります

en: Delete product category
ja: 製品カテゴリーを削除

note: translators: External link icon
en: Delete %s
ja: %s を削除

en: The "Any" attribute cannot be used for variable products synced with your GoDaddy Commerce product catalog. Please specify the attribute value for each variation, then save your changes.
ja: 「任意」属性は、GoDaddy コマース商品カタログと同期したバリエーションのある商品には利用できません。各バリエーションの属性値を指定してから、変更を保存してください。

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag
en: Required for storing Product data in Commerce Home. Stock management can be enabled or disabled per product. Learn more about %1$sproduct inventory settings%2$s.
ja: コマースホームに商品データを保存するために必要です。在庫管理は商品ごとに有効化/無効化できます。%1$s商品在庫設定%2$sの詳細をご覧ください。

en: Inventory amounts displayed on the frontend reflect total available for purchase and exclude reserved stock.
ja: フロントエンドに表示される在庫量は、購入可能な総量を反映しており、予約済みの在庫は含まれていません。

note: translators: Placeholders: %1$s - a product name, %2$s - a product SKU, %3$s - an API error message
en: An error occurred while reserving stock for %1$s (%2$s). %3$s
ja: %1$s（%2$s）の在庫を確保中にエラーが発生しました。%3$s

en: Available Pickup Locations
ja: 利用できる受け取り場所

en: Select the location(s) that should be available for local pickup.
ja: 近所で受け取りが利用可能な場所を選択します。

en: Pickup location
ja: 受け取り場所

en: No pickup locations available
ja: 利用できる受け取り場所はありません

en: Please choose another shipping method, or contact the store for a pickup location.
ja: 別の配送方法を選択するか、受け取り場所を店舗にお問い合わせください。

en: Pickup Location Information
ja: 受け取り場所情報

en: Missing or invalid store ID
ja: ストア ID がないか無効です

en: This token is expired
ja: このトークンは無効になりました

en: Cannot generate a preview for an email notification that is not editable.
ja: 編集できないメール通知のプレビューは生成できません。

en: The settings parameter is required.
ja: 設定変数が必要です。

en: Cannot send a test email for an email notification that is not editable.
ja: 編集できないメール通知のテストメールは生成できません。

en: The site has email template overrides and hasn't enabled the Email Notifications feature.
ja: サイトにメールテンプレートの上書きがあり、メール通知機能が有効化されませんでした。

en: Unique email notification ID.
ja: 一意のメール通知 ID です。

en: Unique email notification name (matches the ID).
ja: 一意のメール通知名（ID に一致）です。

en: Email notification label.
ja: メール通知のラベルです。

en: Email notification description.
ja: メール通知の説明です。

en: ID of the template used by this email notification.
ja: このメール通知に使用されるテンプレートの ID です。

en: A list of categories that the email notification belongs to.
ja: メール通知が属しているカテゴリーのリストです。

en: Email notification status
ja: メール通知ステータス

en: Whether the email notification can only be sent manually.
ja: メール通知が手動でのみ送信できるかどうかです。

en: Whether the email notification will be sent to administrators.
ja: メール通知が管理者に送信されるかどうかです。

en: A list of placeholders that are available for the email notification.
ja: メール通知に利用できるプレースホルダーのリストです。

en: URL for the WooCommerce email settings screen for the email notification
ja: メール通知の WooCommerce メール設定画面の URL

en: Unique email notification category ID.
ja: 一意のメール通知カテゴリー ID です。

en: Email notification category name.
ja: メール通知のカテゴリー名です。

en: A non-empty settings or subgroups parameter must be provided.
ja: 空でない設定またはサブグループ変数を入力してください。

en: Unique email template ID.
ja: 一意のメールテンプレート ID です。

en: Unique email template name (matches the ID).
ja: 一意のメールテンプレート名（ID に一致）です。

en: Email template label.
ja: メールテンプレートラベルです。

en: List of email content placeholders.
ja: メールコンテンツのプレースホルダーのリストです。

en: Email template preview.
ja: メールテンプレートのプレビューです。

en: Unique email template setting name.
ja: 一意のメールテンプレート設定名です。

en: Email template setting label.
ja: メールテンプレート設定のラベルです。

en: Email template settings subgroups.
ja: メールテンプレート設定のサブグループです。

en: Root settings for an email template.
ja: メールテンプレートのルート設定です。

en: This email address belongs to another store. Please enter a different email address. If you already own this address, please reach out via %1$sGet Help%2$s.
ja: このメールアドレスは別のストアで登録されています。別のメールアドレスを入力してください。このアドレスをすでに所有されている場合には、%1$sサポート%2$sにお問い合わせください。

en: Sender unique ID.
ja: 送信者の一意の ID です。

en: Sender email address.
ja: 送信者のメールアドレスです。

en: The date and time when the sender was verified in our system.
ja: 送信者が弊社のシステムで検証された日時です。

en: How the sender was verified.
ja: 送信者の検証方法です。

en: Sender status.
ja: 送信者のステータスです。

en: Unique email notification setting ID.
ja: 一意のメール通知設定 ID です。

en: Unique email notification setting name (matches the ID).
ja: 一意のメール通知設定名（ID に一致）です。

en: Email notification setting label.
ja: メール通知設定のラベルです。

en: Email notification setting description.
ja: メール通知設定の説明です。

en: A list of available options for the email notification setting values.
ja: メール通知設定値に利用できるオプションのリストです。

en: Email notification setting default value.
ja: メール通知設定の初期値です。

en: Email notification setting value.
ja: メール通知の設定値です。

en: Whether the email notification setting can have multiple values.
ja: メール通知設定に複数の値を設定できるかどうかです。

en: Whether the email notification setting is required.
ja: メール通知設定が必要かどうかです。

en: Email notifications setting group, if applicable.
ja: 該当する場合は、メール通知設定グループです。

en: Email notifications setting control details.
ja: メール通知設定コントロールの詳細です。

en: Email notifications setting control type.
ja: メール通知設定コントロールの種類です。

en: A list of available options for the email notification setting control.
ja: メール通知設定コントロールに利用できるオプションのリストです。

en: Optional input placeholder for the email notification setting control.
ja: メール通知設定コントロールのオプションの入力プレースホルダーです。

en: Could not match an email notification ID to a "%s" WooCommerce email ID.
ja: メール通知 ID が「%s」WooCommerce メール ID と一致しませんでした。

en: Could not match a WooCommerce email ID to a "%s" email notification ID.
ja: WooCommerce メール ID が「%s」メール通知 ID と一致しませんでした。

en: Could not find source WooCommerce email with ID "%s".
ja: ID「%s」の元の WooCommerce メールが見つかりませんでした。

en: No content template file found for the ID %s.
ja: ID %s のコンテンツ テンプレート ファイルは見つかりませんでした。

en: No email notification found with the ID %s.
ja: ID %s のメール通知は見つかりませんでした。

en: The class for %s must implement the EmailNotificationContract interface
ja: %s のクラスは EmailNotificationContract インターフェースを実装する必要があります

en: The email notification with ID %s is not available on this site
ja: ID %s のメール通知はこのサイトで利用できません

en: No email notification template found with the ID %s.
ja: ID %s のメール通知テンプレートは見つかりませんでした。

en: The class for %s must implement the EmailTemplateContract interface
ja: %s のクラスは EmailTemplateContract インターフェースを実装する必要があります

en: No template file found with the ID %s.
ja: ID %s のテンプレートファイルは見つかりませんでした。

en: Invalid template for the option name "%s": it should contain a {{setting_id}} placeholder.
ja: オプション名「%s」の無効なテンプレート：{{setting_id}} プレースホルダーを含む必要があります。

en: No settings found with the ID %s.
ja: ID %s の設定は見つかりませんでした。

en: The class name for %s must implement ConfigurableContract
ja: %s のクラス名には ConfigurableContract を実装する必要があります

en: No WooCommerce email found for "%s"
ja: 「%s」の WooCommerce メールは見つかりませんでした

en: Admin
ja: 管理者

en: Extensions
ja: 拡張子

en: Customer
ja: 顧客

en: Order
ja: 注文

en: Email Notifications
ja: メール通知

en: Emails
ja: メール

en: Cancelled order
ja: 注文キャンセル済み

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked cancelled (if it was previously processing or on-hold).
ja: 注文がキャンセル済みとしてマークされると、（以前処理中または保留中だった場合）選択された受信者に送信されます。

en: [{{site_title}}]: Order #{{order_number}} has been cancelled
ja: [{{site_title}}]: 注文番号{{order_number}}がキャンセルされました

note: translators: %1$s: Order number, %2$s: Customer full name.
en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
ja: お知らせ：%2$sの注文番号%1$sがキャンセルされました。

en: Completed order
ja: 注文完了

en: Sent to customers when their order is marked completed and usually indicates that the order has been shipped.
ja: 注文が完了とマークされ、通常、注文が発送済みであることを示すと、顧客に送信されます。

en: We have finished processing your order.
ja: お客様のご注文の処理を完了しました。

en: Your {{site_title}} order is now complete
ja: {{site_title}} のご注文が完了しました

en: Customer invoice / order details
ja: 顧客の請求書/注文詳細

en: Emails containing order information and payment links sent manually.
ja: 注文情報と支払いリンクが記載され、手動で送信するメールです。

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link
en: An order has been created for you on %1$s. Your invoice is below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
ja: %1$s でお客様の注文が作成されました。請求書は以下の通りです。お支払いの準備ができましたら、こちらの支払いリンクにお進みください：%2$s

en: Pay for this order
ja: この注文の支払いをする

note: translators: %s Order date
en: Here are the details of your order placed on %s:
ja: %s のご注文の詳細は以下の通りです。

en: Invoice for order #{{order_number}} on {{site_title}}
ja: {{site_title}} の注文番号{{order_number}}の請求書

en: Customer note
ja: 顧客メモ

en: Sent to customer when you add a note to an order.
ja: 注文にメモを追加すると顧客に送信されます。

en: The following note has been added to your order:
ja: お客様のご注文に以下のメモが追加されました。

en: As a reminder, here are your order details:
ja: 参考のため、こちらがご注文の詳細です。

en: Note added to your {{site_title}} order from {{order_date}}
ja: {{order_date}} から {{site_title}} の注文にメモが追加されました

en: Heading
ja: 見出し

en: Additional content
ja: 追加コンテンツ

[ctx: name of the default email notification template]
en: Default
ja: デフォルト

en: Container
ja: コンテナー

en: Background color
ja: 背景の色

en: Email width
ja: メール幅

en: Default
ja: デフォルト

en: Full
ja: フル

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header image
ja: ヘッダー画像

en: Text
ja: テキスト

en: Body
ja: 本文

en: Body background color
ja: 本文背景色

en: Link color
ja: リンクの色

en: Headings
ja: 見出し

en: H1 font size
ja: H1のフォントサイズ

en: H2 font size
ja: H2のフォントサイズ

en: H3 font size
ja: H3のフォントサイズ

en: Button
ja: ボタン

en: Label color
ja: ラベル色

en: Footer
ja: フッター

en: Footer text
ja: フッターテキスト

en: Text color
ja: テキスト色

en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Enabled
ja: 有効

en: Preview text
ja: プレビューテキスト

note: translators: %1$s - opening a HTML tag, %2$s - closing a HTML tag
en: Preview text is shown after the subject line in some email inboxes. Maximum: 150 characters. %1$sLearn more%2$s
ja: プレビューテキストは、一部のメール受信ボックスで件名の後に表示されます。最大150文字です。%1$sさらに詳しく%2$s

en: Enter preview text
ja: プレビューテキストを入力

en: Subject
ja: 件名

en: Failed order
ja: 注文失敗

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked failed (if it was previously pending or on-hold).
ja: 注文が失敗としてマークされると、（以前保留中だった場合）選択された受信者に送信されます。

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
ja: %2$sの注文番号%1$sのお支払いができませんでした。注文の詳細をご確認ください。

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
ja: [{site_title}]: 注文#{order_number}に失敗しました

en: Item shipped
ja: 商品発送済み

en: Sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
ja: 注文の1つ以上の商品に追跡情報が追加されると顧客に送信されます。

note: translators: Placeholder: %s - Customer first name translators: %s: Customer username translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
ja: ご利用ありがとうございます、%s。

en: An item from your order has shipped!
ja: ご注文品が発送されました。

en: An item from {{site_title}} order #{{order_number}} has shipped!
ja: {{site_title}} の注文番号{{order_number}}の商品が発送されました。

en: New account
ja: マイアカウント

en: Sent to customers when they sign up via checkout or account pages.
ja: 支払い手続きまたはアカウントページ経由で顧客が登録すると送信されます。

en: Your {{site_title}} account has been created!
ja: {{site_title}} アカウントが作成されました。

note: translators: %1$s: Site title, %2$s: Username, %3$s: My account link
en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
ja: %1$s のアカウントを作成していただき、ありがとうございます。お客様のユーザー名は %2$s です。こちらからアカウントにアクセスして、ご注文内容の確認や、パスワードの変更などができます：%3$s

note: translators: %s: Auto generated password
en: Your password has been automatically generated: %s
ja: お客様のパスワードは自動生成されました：%s

en: New order
ja: 新規注文

en: Sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
ja: 新規注文を受信したときに、選択された受信者に送信されます。

note: translators: %1$s: Customer full name.
en: You’ve received the following order from %1$s:
ja: %1$s から以下の注文を承りました：

en: [{{site_title}}]: New order #{{order_number}}
ja: [{{site_title}}]: 新規注文番号{{order_number}}

en: Order on-hold
ja: 注文保留中

en: Sent to customer when an order is on hold.
ja: 注文が保留になると顧客に送信されます。

en: Your {{site_title}} order has been received!
ja: {{site_title}} のご注文を承りました。

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of what you ordered:
ja: ご注文いただき、ありがとうございます。お支払いの受け取りを確認するまで保留中です。ご注文の内容は以下の通りです。

en: Partially refunded order
ja: 注文部分返金済み

en: Sent to customers when their order is partially refunded.
ja: 注文が部分返金されると顧客に送信されます。

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
ja: %s のご注文の部分返金が行われました。参考のため、詳細は以下の通りです。

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been partially refunded
ja: {{site_title}} の注文番号{{order_number}}が部分返金されました

en: Processing order
ja: 注文処理中

en: Sent to customer after a payment is made.
ja: 支払いが終わった後に顧客に送信されます。

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
ja: お客様の注文番号%sを受け付け、現在処理中です。

en: Fully refunded order
ja: 注文全額返金済み

en: Sent to customers when their order is fully refunded.
ja: 注文が全額返金されると顧客に送信されます。

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
ja: %s のご注文の返金が行われました。参考のため、詳細は以下の通りです。

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been refunded
ja: {{site_title}} の注文番号{{order_number}}が返金されました

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Sent to customers when they reset their passwords.
ja: パスワードをリセットすると顧客に送信されます。

note: translators: %s: Store name
en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
ja: 以下の %s のアカウントで新しいパスワードがリクエストされました：

note: translators: %s: Customer username
en: Username: %s
ja: ユーザー名：%s

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
ja: お客様がこのリクエストを行っていない場合は、このメールは無視してください。続行される場合は：

en: Click here to reset your password
ja: パスワードをリセットするにはこちらをクリック

en: Sender name
ja: 送信者名

en: Sender address
ja: 送信者アドレス

en: Recipients
ja: 受信者

en: Enter recipients (comma-separated) for this email
ja: このメールの受信者を（カンマで区切って）入力します

en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. Manage them from Marketing > Emails.
ja: メールをカスタマイズしてブランド化し、さらに多くの顧客をファンにしましょう。[マーケティング] > [メール] に進んで管理してください。

en: Manage emails
ja: メールの管理

en: Your hosting plan now offers editable WooCommerce emails, no plugin required!
ja: ご利用のホスティングプランに、編集できる WooCommerce メール機能が登場 ! プラグインは不要です。

en: Please use either your hosting plan's email editing feature or your 3rd-party email editor.
ja: ホスティングプランのメール編集機能とサードパーティーのメール編集ツールのいずれかをご利用ください。

en: Edit emails
ja: メールの編集

en: Contact support
ja: サポートに問い合わせる

en: A 3rd-party email editing plugin has been detected on your store.
ja: サードパーティーのメール編集プラグインがストアで検出されました。

en: Link bank account
ja: 銀行口座をリンク

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Add your banking info to get your payouts deposited.
ja: GoDaddy Payments に受け取っていない売上があります。支払いを入金してもらうために、銀行情報を追加する必要があります。

en: GoDaddy Payments - Apple Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin Safari on supported devices%2$s.
ja: GoDaddy Payments - 選択されたページで Apple Pay が有効化され、%1$s対応する端末では Safari に%2$s表示されます。

en: Please select the pages where Apple Pay should show.
ja: Apple Pay を表示するページを選択してください。

en: There was a problem registering your site with Apple Pay. Please disable Apple Pay and try re-enabling, or %1$scontact support%2$s.
ja: サイトを Apple Pay に登録中に問題が発生しました。Apple Pay を無効化してから、もう一度有効化するか、%1$sサポートにお問い合わせ%2$sください。

en: GoDaddy Payments successfully enabled!
ja: GoDaddy Payments を有効化しました。

en: GoDaddy Payments is now available to your customers at checkout.
ja: これで顧客が GoDaddy Payments で支払い手続きを行えるようになりました。

en: GoDaddy Payments is now connected to your store!
ja: GoDaddy Payments がストアに接続されました。

en: Enable GoDaddy Payments
ja: GoDaddy Payments を有効化

en: Enable the payment method to add it to your checkout.
ja: この支払い方法を有効化して、支払い手続きに追加します。

en: Your GoDaddy Payments account has been closed.
ja: GoDaddy Payments アカウントが閉鎖されました。

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please set up your account to resume processing payments.
ja: お支払い方法が無効化されたため、支払い手続きに表示されなくなります。アカウントを設定して、決済処理を再開してください。

en: It looks like you didn't finish your GoDaddy Payments application.
ja: GoDaddy Payments の設定が終わっていないようです。

en: Resume
ja: 再開

en: You're just a few minutes from processing payments.
ja: あと数分の作業で決済処理ができるようになります。

en: Your GoDaddy Payments account needs attention.
ja: GoDaddy Payments アカウントをご確認ください。

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for next steps.
ja: お支払い方法が無効化されたため、支払い手続きに表示されなくなります。メールで次の手順をご確認ください。

en: Your GoDaddy Payments account has been terminated.
ja: GoDaddy Payments アカウントが停止されました。

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for more information.
ja: お支払い方法が無効化されたため、支払い手続きに表示されなくなります。メールで詳細をご確認ください。

en: Complete verification
ja: 確認を完了する

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info to get your payouts deposited.
ja: GoDaddy Payments に受け取っていない売上があります。支払いを入金してもらうためには、お客様の本人確認をした後に、銀行情報を追加する必要があります。

en: You haven't completed the necessary steps to verify your identity with GoDaddy Payments. Until you do that, you won't be able to take any payments or deposit your funds.
ja: GoDaddy Payments で必要な身元確認の手順が完了していません。確認が終わるまで、支払いを受け取ることや、資金を入金することはできません。

en: You've still got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info as soon as you can to get your funds and keep taking payments.
ja: GoDaddy Payments にまだ受け取っていない売上があります。資金を手に入れて支払いを受け取るために、早急に身元確認を行い、銀行情報を追加してください。

en: The deadline to complete your payouts setup is coming up! To keep transacting with GoDaddy Payments and to get your money, verify your identity and add banking info.
ja: 引き出しの設定完了の期限が迫っています。GoDaddy Payments で取引を続け、売上を受け取るために、身元確認を行って銀行情報を追加してください。

en: You're all set to take payments with GoDaddy Payments!
ja: GoDaddy Payments で決済を行う準備がすべて整いました !

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a>
en: To get your funds deposited to your bank account, verify your identity and add your banking info. %1$sSet up payouts%2$s
ja: 資金を銀行口座に入金するには、お客様の本人確認をして、銀行情報を追加してください。%1$s引き出しの設定%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: The connected GoDaddy Payments account is %1$s %2$s (Not the business owner's account? %3$sSwitch account%4$s).
ja: リンクされている GoDaddy Payments アカウントは %1$s %2$s です（経営者のアカウントではありませんか ?%3$sアカウントの切り替え%4$s）。

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: GoDaddy Payments is now connected with the account %1$s %2$s. (Not right? %3$sSwitch account%4$s.)
ja: GoDaddy Payments が %1$s %2$s のアカウントにリンクしました。（正しくありませんか ?%3$sアカウントの切り替え%4$s）

en: Get Started
ja: 始める

en: Provided by GoDaddy
ja: 提供元: GoDaddy

en: Sell online and in person with GoDaddy Payments. Sync local pickup and delivery orders right to your Smart Terminal, then get paid fast with next-day deposits.
ja: GoDaddy Payments でオンライン販売と対面販売をしましょう。近所で受け取りと地域配送の注文をスマートターミナルに同期し、翌日払いでスピーディーに支払いを受け取れます。

en: Use GoDaddy Payments Selling in Person to sync local pickup and delivery orders to your Smart Terminal. Sell anything, anywhere and get paid fast with next-day deposits.
ja: GoDaddy Payments 対面販売を使って近所で受け取りと地域配送の注文をスマートターミナルに同期します。お好きな場所で何でも販売できて、支払いは翌日受け取れます。

en: GoDaddy Selling in Person
ja: GoDaddy 対面販売

en: Update Store
ja: ストアの更新

note: translators: %s - list of supported countries
en: GoDaddy Payments is available for businesses in %s. Please update your Store Address to use the payment method.
ja: GoDaddy Payments は %s に所在するビジネスでご利用いただけます。この支払い方法を使用するにはストアの住所を更新してください。

en: Change Currency
ja: 通貨の変更

note: translators: %1$s - list of supported currencies, %2$s - store country
en: GoDaddy Payments requires %1$s transactions for businesses in %2$s. Please change your Currency in order to use the payment method.
ja: GoDaddy Payments には、%2$sにある住所での%1$sでの取引が必要です。この支払い方法を使用するには注文の通貨を変更してください。

note: translators: %s - list of supported currencies
en: GoDaddy Payments requires %s transactions. Please change your Currency in order to use the payment method.
ja: GoDaddy Payments には、%sでの取引が必要です。この支払い方法を使用するには注文の通貨を変更してください。

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the Google Pay docs link, %2$s - </a> tag
en: GoDaddy Payments - Google Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin supported browsers and devices%2$s.
ja: GoDaddy Payments - 選択されたページで Google Pay が有効化され、%1$s対応するブラウザーと端末に%2$s表示されます。

en: Please select the pages where Google Pay should show.
ja: Google Pay を表示するページを選択してください。

en: There was an error connecting to GoDaddy Payments. Please try again.
ja: GoDaddy Payments への接続中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: GoDaddy Payments (Poynt) is included for Managed WordPress customers without a separate plugin!
ja: 管理WordPress をご利用の方には GoDaddy Payments (Poynt) が含まれているので、別のプラグインを準備する必要はありません。

en: WooCommerce charges or authorizations/captures as well as refunds and voids made in your Staging site will process normally in your GoDaddy Payments account.
ja: ステージングサイトで実行された WooCommerce の請求またはオーソリ/キャプチャ、および返金と取消は、通常、GoDaddy Payments アカウントで処理されます。

en: Commerce Home
ja: コマースホーム

en: Payments Dashboard
ja: 支払いダッシュボード

en: Tax
ja: 税

en: The Sellbrite plugin is included in your hosting plan as GoDaddy Marketplaces. The plugin has been deactivated.
ja: Sellbrite プラグインは、ご利用のホスティングプランに GoDaddy マーケットプレイスとして含まれています。プラグインが無効化されました。

en: Set up
ja: セットアップ

en: Your products, everywhere.
ja: あなたの商品が世界中に。

en: A product ID is required.
ja: 商品 ID が必要です。

en: A channel UUID is required.
ja: チャネル UUID が必要です。

en: You do not have permission to perform this action.
ja: この操作を行う権限がありません。

en: This product must meet all requirements below before creating a draft listing.
ja: この商品は、出品の下書きを作成する前に、以下のすべての要件を満たす必要があります。

en: Failed to create a draft listing.
ja: 出品の下書きを作成できませんでした。

en: Failed to retrieve a WooCommerce product with ID #%d while creating a draft Marketplaces listing.
ja: マーケットプレイス出品の下書きの作成中に、ID %d の WooCommerce 商品を取得できませんでした。

en: Products with Marketplaces listings cannot have an empty SKU.
ja: マーケットプレイスに出品している商品の SKU は空欄にしないでください。

en: Are you sure you want to unpublish? All associated Marketplaces listings will remain published or as a draft but will no longer sync content and inventory with WooCommerce.
ja: 非公開にしますか ?関連するすべてのマーケットプレイスの出品は公開のまま、または下書きのままになりますが、コンテンツと在庫が WooCommerce と同期されなくなります。

en: Marketplaces & Social Order
ja: マーケットプレイス＆ソーシャル

note: translators: Placeholder: %s - sales channel label
en: Sales Channel: %s
ja: 販売チャネル：%s

note: translators: Placeholder: %s - sales channel order number
en: Sales Channel Order Number: %s
ja: 販売チャネルの注文番号：%s

en: Return accepted via Walmart sales channel.
ja: Walmart の販売チャネル経由で返品が承認されました。

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: Return requested via Walmart sales channel. %1$sView request%2$s.
ja: Walmart の販売チャネル経由で返品がリクエストされました。%1$sリクエストを表示%2$sしてください。

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: Create your first product listing by adding a new product or editing an existing one in WooCommerce. You can list a product on each of the marketplaces you've added. Once listed, the product info and inventory will sync automatically. Visit %1$sProducts%2$s to get started.
ja: WooCommerce で新しい商品の追加や既存商品の編集をして、最初の出品を作成しましょう。追加したそれぞれのマーケットプレイスに商品を出品できます。出品すると、商品情報と在庫が自動で同期されます。%1$s商品%2$sに移動して始めましょう。

en: Welcome to GoDaddy Marketplaces!
ja: GoDaddy マーケットプレイスへようこそ !

en: Your store address must be in the US and currency US dollars in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
ja: マーケットプレイス＆ソーシャルの販売チャネルで商品、在庫、注文を同期するには、ストアの住所が米国で、利用通貨が米ドルである必要があります。

en: Your store weight and dimensions units must be in "lbs" and "in" in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
ja: マーケットプレイス＆ソーシャルの販売チャネルで商品、在庫、注文を同期するには、ストアの重量と寸法の単位が「ポンド」と「インチ」である必要があります。

en: Update settings
ja: 設定を更新

en: Stock management must be enabled in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
ja: マーケットプレイス＆ソーシャルの販売チャネルで商品、在庫、注文を同期するには、在庫管理が有効化されている必要があります。

en: Product, inventory, and order syncing is disabled in Staging to prevent conflicts with your Production site.
ja: 本番サイトとの不一致を防ぐため、ステージングサイトでは商品、在庫、注文の同期が無効化されています。

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used 90&#37; of your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade soon to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
ja: マーケットプレイス＆ソーシャルの月間注文数の 90&#37; を利用しました。さらに注文を受けるには早急にアップグレードしてください。%1$sプランをアップグレード%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used all your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade now to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
ja: マーケットプレイス＆ソーシャルの月間注文数を上限まで利用しました。さらに注文を受けるには今すぐアップグレードしてください。%1$sプランをアップグレード%2$s

en: Sales Channel
ja: 販売チャネル

en: Sales Channel Order Number
ja: 販売チャネルの注文番号

en: Product Brand
ja: 商品のブランド

en: Product Condition
ja: 商品の状態

[ctx: Product condition]
en: Used
ja: 使用済み

[ctx: Product condition]
en: Refurbished
ja: 整備済み

en: Global Trade Item Number
ja: 商品識別コード

en: A Global Trade Item Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. It can be found next to the barcode.
ja: 商品識別コードは、マーケットプレイス＆ソーシャルの出品で商品を一意に識別するために使用されます。バーコードの横に記載されています。

en: Manufacturer Part Number
ja: 商品の製造番号

en: A Manufacturer Part Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. Only use the MPN assigned by the manufacturer.
ja: 商品の製造番号は、マーケットプレイス＆ソーシャルの出品で商品を一意に識別するために使用されます。製造元が指定している MPN のみを使用してください。

en: Marketplaces & Social
ja: マーケットプレイス & ソーシャル

en: You haven't connected this sales channel yet.
ja: まだこの販売チャネルはリンクしていません。

en: Connect Sales Channel
ja: 販売チャネルをリンク

note: translators: Placeholders: %s: Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product hasn't been listed on %s yet.
ja: この商品はまだ %s に出品されていません。

en: Create Draft Listing
ja: 出品の下書きを作成

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> HTML link tag, %2$s - Closing </a> HTML link tag
en: A draft listing will be automatically created once the product meets the requirements below. %1$sLearn more about product sync%2$s
ja: 出品の下書きは、商品が以下の要件を満たすと自動的に作成されます。%1$s商品の同期についてさらに詳しく%2$s

note: translators: Placeholders: %1%s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: The requirements below must be met in order to list this product. %1$sLearn more about product sync%2$s
ja: この商品を出品するために以下の要件を満たす必要があります。%1$s商品の同期についてさらに詳しく%2$s

[ctx: Product property requirement]
en: Simple or variable product (not virtual or downloadable)
ja: 基本的な商品またはバリエーションのある商品（バーチャル・ダウンロード可能ではない）

[ctx: Product property requirement]
en: Published product
ja: 公開済み商品

[ctx: Product property requirement]
en: Product SKU must be set
ja: 商品 SKU は設定が必要です

[ctx: Product property requirement]
en: Manage stock enabled and stock quantity > 0
ja: 在庫管理が有効で、在庫数量が0より多い

[ctx: Product property requirement]
en: No backorders allowed
ja: 取り寄せ注文禁止

[ctx: Product property requirement]
en: Brand and Condition fields filled
ja: ブランドと状態フィールドが入力済み

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: A draft listing has been created for this product on %s.
ja: %s でこの商品の出品の下書きが作成されました。

en: View Draft Listing
ja: 出品の下書きを表示

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product has been listed on %s.
ja: この商品は %s に出品されました。

en: Edit Listing
ja: リストを編集

en: Manage Sales Channels
ja: 販売チャネルを管理

en: Marketplaces &amp; Social
ja: マーケットプレイス＆ソーシャル

en: Manage Listing Templates
ja: 出品テンプレートを管理

en: You haven't added any sales channels yet. Add sales channels in order to post your listings on third party marketplaces and social platforms.
ja: まだ販売チャネルを追加していません。サードパーティーのマーケットプレイスとソーシャルプラットフォームに出品を投稿するには、販売チャネルを追加してください。

[ctx: Refreshes the page]
en: Refresh
ja: 更新

en: Add Sales Channel
ja: 販売チャネルを追加

en: Resources
ja: リソース

en: What is Marketplaces &amp; Social?
ja: マーケットプレイス＆ソーシャルとは ?

en: How to connect sales channels
ja: 販売チャネルの接続方法

en: What products are eligible for Marketplaces & Social sales channels?
ja: マーケットプレイス＆ソーシャルの販売チャネルで販売できる商品は ?

en: A non-empty settings parameter must be provided.
ja: 空でない設定変数を入力してください。

en: Each setting object must contain name and value keys.
ja: 各設定オブジェクトに名前と値のキーを含めてください。

en: Unique onboarding setting ID.
ja: 一意のオンボーディング設定 ID です。

en: Unique onboarding setting name (matches the ID).
ja: 一意のオンボーディング設定名（ID に一致）です。

en: Onboarding setting label.
ja: オンボーディング設定のラベルです。

en: Onboarding setting description.
ja: オンボーディング設定の説明です。

en: A list of available options for the onboarding setting values.
ja: オンボーディング設定値に利用できるオプションのリストです。

en: Onboarding setting default value.
ja: オンボーディング設定の初期値です。

en: Onboarding setting value.
ja: オンボーディング設定値です。

en: Whether the onboarding setting can have multiple values.
ja: オンボーディング設定に複数の値を設定できるかどうかです。

en: Whether the onboarding setting is required.
ja: オンボーディング設定が必要かどうかです。

en: Onboarding setting group, if applicable.
ja: 該当する場合のオンボーディング設定グループです。

en: Onboarding setting control details.
ja: オンボーディング設定コントロールの詳細です。

en: Onboarding setting control type.
ja: オンボーディング設定コントロールの種類です。

en: A list of available options for the onboarding setting control.
ja: オンボーディング設定コントロールに利用できるオプションのリストです。

en: Optional input placeholder for the onboarding setting control.
ja: オンボーディング設定コントロールのオプションの入力プレースホルダーです。

[ctx: Title for the WooCommerce > Home page]
en: Home
ja: ホーム

[ctx: Menu title for the WooCommerce > Home page]
en: Home
ja: ホーム

en: First time
ja: 初めて

en: Store name
ja: ストア名

en: Store address 1
ja: ストアの住所1

en: Store address 2
ja: ストアの住所2

[ctx: The country's region]
en: Country Region
ja: 国の地域

en: City
ja: 市

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Currency
ja: 通貨

en: Left aligned
ja: 左揃え

en: Right aligned
ja: 右揃え

en: Left aligned with space
ja: スペースで左揃え

en: Right aligned with space
ja: スペースで右揃え

en: Currency position
ja: 通貨記号の位置

en: All countries
ja: すべての国

en: Sell to all countries, except for...
ja: 次を除くすべての国で販売：

en: Sell to specific countries
ja: 特定の国で販売

en: Selling locations
ja: 販売場所

en: Sell to all countries except for
ja: 次を除くすべての国で販売：

en: Ship to all countries you sell to
ja: 販売するすべての国に配送

en: Ship to specific countries only
ja: 特定の国にのみ配送

en: Disable shipping & shipping calculations
ja: 配送と配送計算ツールを無効化

en: Shipping locations
ja: 発送場所

en: Ship to specific countries
ja: 特定の国に配送

en: Thousands separator
ja: 桁区切り記号

en: Decimal separator
ja: 小数点

en: Number of decimals
ja: 小数点以下の桁数

en: Kilograms
ja: キログラム

en: Grams
ja: グラム

en: Pounds
ja: ポンド

en: Ounces
ja: オンス

en: Weight units
ja: 重量単位

en: Meters
ja: メートル

en: Centimeters
ja: センチメートル

en: Millimeters
ja: ミリメートル

en: Inches
ja: インチ

en: Yards
ja: ヤード

en: Dimension units
ja: 寸法単位

en: Enable taxes
ja: 税を有効化

en: Last onboarding step
ja: 最後のオンボーディングステップ

en: Completed
ja: 完了

en: Store selector dismissed
ja: ストアセレクターが解除されました

en: Dismissed
ja: 解除済み

en: Onboarding
ja: オンボーディング

en: Order Numbers
ja: 注文番号

en: Starting number
ja: 開始番号

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Suffix
ja: サフィックス

en: Skip free orders
ja: 無料注文をスキップ

en: Free order identifier
ja: 無料注文の識別子

en: Company name.
ja: 会社名です。

en: Country code.
ja: 国コードです。

en: Connection status.
ja: 接続ステータスです。

en: The shipment object associated with the shipping label.
ja: 配送ラベルに関連付けられた配送オブジェクトです。

en: The shipment ID.
ja: 配送 ID です。

en: The shipment's creation date.
ja: 配送の作成日です。

en: The shipment's last updated date.
ja: 配送の最終更新日です。

en: The shipping provider for the shipment.
ja: 配送の配送業者です。

en: The label for a custom shipping provider.
ja: カスタム配送業者のラベルです。

en: The shipment's tracking number.
ja: 配送の追跡番号です。

en: The shipment's tracking URL.
ja: 配送の追跡 URL です。

en: The rate associated with the shipment.
ja: 配送に関連付けられた料金です。

en: The label associated with shipment.
ja: 配送に関連付けられたラベルです。

en: The items included in the shipment.
ja: 配送に含まれている商品です。

en: The item's ID.
ja: 商品の ID です。

en: The product's ID.
ja: 製品の ID です。

en: The product's variation ID.
ja: 商品のバリエーション ID です。

en: The item's quantity.
ja: 商品の数量です。

en: The shipping label returned by the shipping provider.
ja: 配送業者から返された配送ラベルです。

en: The shipment object associated with the shipping rates.
ja: 送料に関連付けられた配送オブジェクトです。

[ctx: Display title, not physical label]
en: The label for a custom shipping provider.
ja: カスタム配送業者のラベルです。

en: The shipping rates returned by the shipping provider.
ja: 配送業者から返された送料です。

en: Phone number
ja: 電話番号

en: The phone number of your business.
ja: ビジネスの電話番号です。

en: Shipping labels
ja: 配送ラベル

en: ShipEngine isn't available in your region
ja: ShipEngine はお客様の地域ではご利用できません

en: To benefit from streamlined shipping and label printing, please ensure your store is located in the US, UK, Canada, or Australia.
ja: 配送とラベル印刷をスムーズに行うため、ストアの所在地が米国、英国、カナダ、またはオーストラリアであることをご確認ください。

en: User does not have permission to manage WooCommerce
ja: ユーザーに WooCommerce を管理する権限がありません。

note: translators: Placeholders: %s - error message from the MWC API
en: Could not create connection: %s
ja: 接続できませんでした：%s

en: No redirect available
ja: 利用できるリダイレクトがありません

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
ja: エラーが発生しました。もう一度試すか、別のお支払い方法をお試しください。

en: An error occurred while processing the payment:
ja: 支払いの処理中にエラーが発生しました：

en: Payment method successfully added.
ja: お支払い方法が追加されました。

en: Unable to add payment method to your account. Please try again.
ja: お支払い方法をアカウントに追加できません。もう一度お試しください。

en: Payment method could not be saved. %s
ja: お支払い方法を保存できませんでした。%s

en: Payment method updated.
ja: お支払い方法が更新されました。

en: Included WooCommerce Extensions
ja: WooCommerce 拡張機能を含む

note: translators: Placeholder: %s - captured amount
en: A payment of %s was successfully captured via GoDaddy Payments Hub
ja: %s のお支払いが正常に GoDaddy Payments ハブ経由でキャプチャされました

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
ja: 入力されたお支払い情報でご注文を処理できません。別のお支払い口座かお支払い方法をご利用ください。

note: translators: Placeholders: %1$s - card brand, %2$s - last 4 card numbers, %3$s - expiration month, %4$s - expiration year
en:  %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
ja:  末尾%2$sの%1$s（有効期限%3$s/%4$s）

en: Card
ja: クレジットカード

note: translators: Placeholder: %s - refunded amount
en: A refund of %s was successfully processed via GoDaddy Payments Hub
ja: %s の返金が正常に GoDaddy Payments ハブ経由で処理されました

note: translators: Placeholder: %s - transaction ID
en: Transaction ID %s
ja: 取引 ID %s

note: translators: Placeholders: %1$s - approved result code, %2$s - approved result message
en: Result: [%1$s] %2$s
ja: 結果: [%1$s] %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - provider name, %2$s - transaction type, provider name, %3$s - total amount, %4$s - transaction info (if applicable, or empty string)
en: %1$s %2$s in the amount of %3$s%4$s
ja: %3$s%4$s の %1$s %2$s

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the capture that was voided
en: A payment capture of %s was successfully voided
ja: %s の支払いキャプチャは正常に取り消されました

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the refund that was voided
en: A refund of %s was successfully voided
ja: %s の返金は正常に取り消されました

en: Coupons are disabled.
ja: クーポンは無効です。

en: Invalid coupon code.
ja: クーポンコードは無効です。

en: Coupon cannot be applied.
ja: クーポンは適用できません。

en: Coupon cannot be applied. %s
ja: クーポンは適用できません。%s

en: Invalid customer data
ja: 無効な顧客データ

en: Invalid email address
ja: 無効なメールアドレス

note: translators: Placeholder: %s - either 'billing' or 'shipping'
en: Invalid %s address
ja: 無効な%s住所

en: Orders aren't accepted from this location
ja: この場所からのご注文は受け付けておりません

en: WooCommerce is not available
ja: WooCommerce は利用できません

en: Invalid products data.
ja: 商品データが無効です。

en: Coupon code to apply to the cart.
ja: カートに適用するクーポンコードです。

en: Cart customer data.
ja: カートの顧客データです。

en: Products to add to the cart.
ja: カートに追加する商品です。

en: The order ID.
ja: 注文 ID です。

en: The URL to redirect the customer to.
ja: 顧客のリダイレクト先となる URL です。

en: Order total, based on cart total.
ja: カートの合計に基づく注文合計です。

en: 2-letter ISO 3166 country code.
ja: 2文字の ISO 3166国コードです。

en: 3-letter ISO 4217 currency code.
ja: 3文字の ISO 4217国コードです。

en: Name of the merchant.
ja: 販売者名です。

en: The shipping type based on the chosen shipping method.
ja: 選択した配送方法に基づく配送の種類です。

en: Shipping methods for the payment request.
ja: 支払いリクエストの配送方法です。

en: Items in the order.
ja: 注文の商品です。

en: Whether to require customer email.
ja: 顧客のメールアドレスを必須にするかどうかです。

en: Whether to require customer phone.
ja: 顧客の電話番号を必須にするかどうかです。

en: Whether to require customer shipping address.
ja: 顧客の配送先住所を必須にするかどうかです。

en: Whether the customer should be allowed to enter coupons.
ja: 顧客にクーポンの入力を許可するかどうかです。

en: A list of wallets to disable.
ja: 無効化するウォレットのリストです。

en: Application ID.
ja: アプリケーション ID です。

en: Business ID.
ja: ビジネス ID です。

en: List of available features.
ja: 利用できる機能のリストです。

en: Whether the payment gateway is enabled.
ja: 支払いゲートウェイが有効かどうかです。

en: Payment gateway connection status.
ja: 支払いゲートウェイの接続ステータスです。

en: Nonce for switching accounts.
ja: アカウント切替の nonce です。

en: Invalid phone number.
ja: 電話番号が無効です。

en: The remote parent ID in the request does not match the remote parent ID of the order.
ja: リクエストのリモート親 ID が注文のリモート親 ID と一致しません。

en: Invalid order ID.
ja: 注文 ID が無効です。

note: translators: Placeholders: %s - a payment provider name, such as poynt
en: Provider %s not found.
ja: プロバイダー %s が見つかりませんでした。

en: Invalid nonce
ja: 無効な nonce

en: Missing nonce
ja: nonce がありません

note: translators: Placeholder: %d - error code
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
ja: エラー%d：注文を作成できません。もう一度お試しください。

en: Virtual Terminal
ja: 仮想ターミナル

note: translators: Placeholder: %s - payment method name
en: Paid in WooCommerce checkout by "%s"
ja: 「%s」によって WooCommerce の支払い手続きで支払いが行われました。

en: Tip
ja: ヒント

en: Cashback
ja: キャッシュバック

note: translators: Placeholders: %1$s - item fee name, %2$s - item fee amount
en: %1$s amount of %2$s added to order by GoDaddy Payments Smart Terminal
ja: %2$s の %1$s が GoDaddy Payments スマートターミナルによって注文に追加されました。

en: From GoDaddy Payments Hub. Order fully refunded.
ja: GoDaddy Payments ハブからのお知らせ。注文が全額返金されました。

en: From GoDaddy Payments Hub. Order partially refunded.
ja: GoDaddy Payments ハブからのお知らせ。注文が部分返金されました。

note: translators: Placeholders: %1$s - date, %2$s time
en: Order marked ready on terminal on %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s にターミナルで準備完了としてマークされた注文

en: Your billing address doesn't match your payment card information. Please update the billing address to submit your order.
ja: 請求先住所が支払いカード情報と一致しません。請求先住所を更新してから注文を送信してください。

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Subtotal
ja: 小計

en: Discount
ja: 値引き

en: Shipping
ja: 配送

en: Wallet payments cannot be used for carts with multiple shipments.
ja: 複数の配送先があるカートには、ウォレット払いが使用できません。

note: translators: %1$s: payment gateway name
en: Transaction refunded by %1$s from WooCommerce.
ja: 取引は WooCommerce から %1$s で返金されました。

en: Transaction manually refunded from WooCommerce.
ja: 取引は WooCommerce から手動で返金されました。

en: Order is ready for pickup.
ja: ご注文を受け取る準備が整いました。

en: Item shipped emails are sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
ja: 注文の1つ以上の商品に追跡情報が追加されると、商品発送済みメールが顧客に送信されます。

en: An item from {site_title} order #{order_number} has shipped!
ja: {site_title} の注文#{order_number}の商品が発送されました。

en: Your package is on the way!
ja: 荷物はまもなく届きます。

en: Please note that it may take some time for the carrier to update shipment tracking information.
ja: 配送業者が貨物追跡情報を更新するのに多少時間がかかる場合がありますので、ご了承ください。

en: Ready for pickup
ja: 受け取り準備完了

en: Ready for pickup emails are sent to customers when their order is marked as ready for pickup.
ja: 注文が受け取り準備完了としてマークされると、顧客に受け取り準備完了メールが送信されます。

en: Your {site_title} order is ready for pickup!
ja: {site_title} のご注文を受け取る準備が整いました。

en: Order ready for pickup!
ja: ご注文の受け取り準備が完了しました。

en: GoDaddy Included
ja: GoDaddy 込み

en: Shipment Tracking
ja: 発送追跡

note: translators: Placeholder: %s - payment gateway method title
en: %s Virtual Terminal
ja: %s 仮想ターミナル

en: No gateway found for order
ja: 注文のゲートウェイが見つかりません

en: Capture Charge
ja: 売上のキャプチャ

en: This charge has been fully captured
ja: この売上を全額キャプチャしました

en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
ja: このキャプチャを処理しますか ?この操作は取り消せません。

en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
ja: 問題が発生し、キャプチャを完了できませんでした。もう一度お試しください。

note: translators: Placeholders: %1s - the provider label, %2s - the payment method brand label, %3$s - the last four digits of the customer's credit card
en: %1s transaction declined due to billing address mismatch for %2s ending in %3$s.
ja: %1s のトランザクションが、%2s (末尾 %3$s) の請求先住所の不一致により拒否されました。

en: Status
ja: ステータス

en: Remove
ja: 削除

en: Manage
ja: 管理

en: Your Stripe account needs to be set up.
ja: Stripe アカウントを設定する必要があります。

en: Connected
ja: 接続済み

en: Connected to your Stripe account.
ja: Stripe アカウントにリンクしました。

en: Disconnected
ja: 切断されました

en: Please reconnect your Stripe account.
ja: Stripe アカウントをリンクし直してください。

en: Pending
ja: 保留中

en: Connected to your terminal to Sell in Person.
ja: 対面販売するためにターミナルに接続されました。

en: Recommended
ja: 推奨

en: Click set up to get started.
ja: 設定をクリックして始めましょう。

en: Connect your terminal to Sell in Person.
ja: ターミナルを対面販売にリンクします。

en: Connected to your GoDaddy Payments account.
ja: GoDaddy Payments アカウントに接続されました。

en: Connecting
ja: 接続

en: This can take a few minutes. Please refresh to check.
ja: この処理には数分かかる場合があります。再読み込みして確認してください。

en: Not available
ja: 利用不可

en: Thank you for applying, but we are unable to provide payment processing for your business.
ja: お申込みいただきありがとうございます。大変申し訳ありませんが、お客様のビジネスに決済サービスをご提供することはできません。

en: Your account has been closed.
ja: アカウントは閉鎖されました。

en: Incomplete
ja: 未完了

en: Click Resume to complete your application.
ja: お申込みを完了するには [再開] をクリックしてください。

en: Needs attention
ja: ご注意ください

en: Please check your email for next steps.
ja: メールで次の手順をご確認ください。

en: Manage the "%s" payment method
ja: 「%s」の支払い方法を管理

en: Set up the "%s" payment method
ja: 「%s」の支払い方法を設定

en: Have a question? %1$sAsk the GoDaddy Team%3$s%2$s
ja: ご質問はありませんか ?%1$sGoDaddy チームに問い合わせる%3$s%2$s

en: E-mail icon
ja: メールアイコン

en: Set up GoDaddy Payments
ja: GoDaddy Payments を設定

en: You're about to open GoDaddy Payments account signup. In just a few minutes, you'll return here to enable secure payments in your checkout.
ja: GoDaddy Payments アカウントの登録画面を開こうとしています。わずか数分でこのページに戻り、支払い手続き画面に安全な支払い方法を設定できます。

en: Cancel
ja: キャンセル

note: translators: Divider between the Wallet buttons and "Add to Cart"
en: or
ja: または

en: Missing card details.
ja: カードの詳細がありません。

en: Missing billing details.
ja: 請求の詳細がありません。

en: Edit
ja: 編集

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
ja: お支払い方法の更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Are you sure you want to delete this payment method?
ja: 本当にこの支払い方法を削除しますか?

en: Save
ja: 保存

en: Title
ja: タイトル

en: Details
ja: 詳細

en: Default?
ja: 初期設定?

en: Invalid token ID
ja: 無効なトークン ID

en: Manage Payment Methods
ja: 支払い方法の管理

en: Use a new payment method
ja: 新しい支払い方法を使用

en: Securely Save to Account
ja: 安全にアカウントに保存

en: Nickname
ja: ニックネーム

note: translators: Placeholders: %s - expiration date
en: expires %s
ja: 有効期限：%s

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Customers can buy online and pay in person with orders synced to your GoDaddy Smart Terminal. Pay the lowest fees in the industry at only 2.3&#37; + 0&#162; per in-person transaction. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
ja: GoDaddy スマートターミナルで注文を同期できるので、顧客はオンラインで購入し、対面で支払うことができます。手数料は業界最安レベルのわずか2.3&#37; + 対面販売取引あたり0&#162;。%1$sGoDaddy Payments 規約が適用されます%2$s。

en: Pay in Person
ja: 現金払い

en: Customers can buy online and pay in person with orders synced to your Terminals.
ja: ターミナルで注文を同期できるので、顧客はオンラインで購入し、対面で支払うことができます。

en: Payment to be made upon delivery.
ja: 配達時にお支払いをお願いいたします。

en: Return to payments
ja: 支払いに戻る

en: %1$sShop Smart Terminal%2$s
ja: %1$sスマートターミナルを購入%2$s

en: %1$sDevices%2$s
ja: %1$s端末%2$s

en: %1$sCatalogs%2$s
ja: %1$sカタログ%2$s

en: %1$sCustomize Terminal%2$s
ja: %1$sターミナルをカスタマイズ%2$s

en: Smart Terminal
ja: スマートターミナル

en: Dual screens for smoother selling.
ja: 販売がスムーズになる 2 画面です。

en: Our dual screens make checkout a breeze. Plus, our all-in-one terminal includes a built-in payment processor, scanner, printer, security and more.
ja: デュアルスクリーン型なので支払い手続きもあっというま。さらに、すべてが 1 つに詰まったターミナルには、支払い処理装置、スキャナー、プリンタ、セキュリティ機能などが搭載されています。

en: Free
ja: 無料

en: 2-day shipping.
ja: 翌々日配送。

en: Learn More
ja: 詳細

en: Settings
ja: 設定

en: Enable Selling in Person
ja: 対面販売を有効化

en: Checkout title
ja: 支払い手続きのタイトル

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
ja: 支払い手続き中に顧客に表示される支払い方法のタイトルです。

en: Checkout description
ja: 支払い手続きの説明

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
ja: 支払い手続き中に顧客に表示される支払い方法の説明です。

en: Order received instructions
ja: 注文受け付け後の手順

en: Message that the customer will see on the order received page and in the processing order email after checkout.
ja: 支払い手続き後に注文受け付けページと注文処理中メールで顧客に表示されるメッセージです。

en: Enable for Shipping Methods
ja: 配送方法に対して有効化

en: Select the shipping methods that will show this payment method for the customer during checkout.
ja: 支払い手続き中の顧客に提示したい、この支払い方法を表示する配送方法を選択します。

en: Select Shipping Methods
ja: 配送方法の選択

en: At least one shipping method is required to enable Selling in Person.
ja: 対面販売を有効化するには、少なくとも1つの配送方法が必要です。

en: Pay for your order in-person at pickup or delivery.
ja: 受け取り時または配達時に対面で代金を支払います。

en: We accept major credit/debit cards and cash.
ja: 主要なクレジット/デビットカードおよび現金でお支払いいただけます。

note: Translators: %1$s shipping method title, %2$s shipping method id.
en: %1$s (#%2$s)
ja: %1$s（#%2$s）

note: Translators: %1$s zone name, %2$s shipping method instance name.
en: Other locations
ja: その他の場所

en: Local Pickup Plus method
ja: 近所で受け取りプラスの方法

note: translators: Placeholders: %1$s - Shipping Method name (for example FedEx, UPS or Local Pickup, etc.)
en: Any "%1$s" method
ja: 任意の「%1$s」の方法

en: Are you sure you want to move this product to trash?
ja: この商品をゴミ箱に移動しますか ?

en: Are you sure you want to move this product to trash? Removing a synced product will also delete it from the In-Person catalog.
ja: この商品をゴミ箱に移動しますか ?同期済み商品を削除すると、対面販売カタログからも削除されます。

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱に移動

en: This product is synced from the In-Person Catalog
ja: この商品は対面販売カタログから同期されました

en: This product is synced to the In-Person Catalog
ja: この商品は対面販売カタログに同期されました

en: One or more products in your catalog failed to sync. Please enable debug logging or reach out to %1$sour Care team%2$s for help.
ja: カタログの1つ以上の商品を同期できませんでした。デバッグログを有効化するか、%1$sケアチーム%2$sにお問い合わせください。

en: %1$s has been removed. Products will no longer be synced to this catalog. To remove any products already synced you must delete them manually.
ja: %1$s を削除しました。商品はこのカタログには同期されなくなります。すでに同期した商品を削除するには、手動で削除する必要があります。

en: In-Person product sync to WooCommerce has been disabled. Products will no longer sync to WooCommerce. To remove any products already synced you must delete them manually.
ja: 対面販売商品の WooCommerce への同期が無効化されました。商品は WooCommerce に同期されなくなります。すでに同期した商品を削除するには、手動で削除する必要があります。

en: %1$s has been removed from Selling In-Person. This catalog will no longer sync to WooCommerce
ja: %1$s が対面販売から削除されました。このカタログは WooCommerce に同期されなくなります。

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: In-Person Catalog Sync
ja: 対面販売カタログの同期

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Sync your WooCommerce products with In-Person catalog(s). %1$sLearn more%2$s
ja: WooCommerce 商品を対面販売カタログと同期します。%1$sさらに詳しく%2$s

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Sync WooCommerce products to In-Person
ja: 対面販売に WooCommerce 商品を同期

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Basic WooCommerce product data is pushed to the selected In-Person catalog(s) for simple products.
ja: ベーシックな WooCommerce 商品データが、選択した、基本的な商品用の対面販売カタログにプッシュされます。

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: To sync to In-Person you must have at least one catalog selected.
ja: 対面販売に同期するには、カタログを少なくとも1つ選択してください。

en: Sync In-Person products to WooCommerce
ja: 対面販売商品に WooCommerce を同期

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Product data is fetched from the selected In-Person catalog(s). Sync excludes products with custom prices or "any combination" modifiers.
ja: 選択した対面販売カタログから商品データが取得されます。同期では、カスタム価格または「任意の組み合わせ」修飾子のある商品は除外されます。

en: To sync to WooCommerce you must have at least one catalog selected.
ja: WooCommerce に同期するには、少なくとも1つのカタログを選択してください。

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings title, something like: "GoDaddy Payments - Apple Pay"
en: Cannot load the %s gateway to process payment.
ja: 支払い処理のための %s ゲートウェイを読み込めません。

en: Cannot load the GoDaddy Payments gateway.
ja: GoDaddy Payments ゲートウェイを読み込めません。

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings page title, normally: "GoDaddy Payments - Credit/Debit card"
en: These settings are managed from the %s page
ja: これらの設定は %s ページから管理されます

[ctx: General settings]
en: General
ja: 一般

en: Disabled
ja: 無効

en: The GoDaddy Payments service ID
ja: GoDaddy Payments サービス ID

en: The nonce for validating the redirect after onboarding
ja: オンボーディング後のリダイレクト検証の nonce

en: The GoDaddy Payments onboarding status
ja: GoDaddy Payments のオンボーディングステータス

en: Securely accept card payments and make checkout easier for customers with Apple Pay® on supported devices.
ja: サポートされている端末で Apple Pay® での安全なカード決済を受け付け、顧客の支払い手続きをさらに簡単にしましょう。

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept card payments and make checkout easier for customers with Apple Pay® on supported devices. Pay the industry's lowest fees at 2.3&#37; + 30&#162; per online transaction. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
ja: サポートされている端末で Apple Pay® での安全なカード決済を受け付け、顧客の支払い手続きをさらに簡単にしましょう。支払う手数料は業界最安レベルの2.3% + オンライン取引あたり30&#162;。%1$sGoDaddy Payments 規約が適用されます%2$s。

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept card payments and make checkout easier for customers with Apple Pay® on supported devices. Pay the industry's lowest fees at 2.7&#37; + 0&#162; per online transaction. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
ja: サポートされている端末で Apple Pay® での安全なカード決済を受け付け、顧客の支払い手続きをさらに簡単にしましょう。支払う手数料は業界最安レベルの2.7% + オンライン取引あたり0&#162;。%1$sGoDaddy Payments 規約が適用されます%2$s。

en: Apple Pay Settings
ja: Apple Pay 設定

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable to add the payment method to your checkout.
ja: 有効化して、お支払い方法を支払い手続きに追加します。

en: Apple Pay shows to %1$sSafari users on supported devices%2$s.
ja: Apple Pay は %1$sサポートされている端末の Safari ユーザー%2$sに表示されます。

note: translators: Text displayed next to a dropdown input field with a list of pages for the user to choose from
en: Pages to enable Apple Pay on
ja: Apple Pay を有効化するページ

en: Cart
ja: カート

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Single Product
ja: 単一の商品

en: Button label
ja: ボタンラベル

en: Check button labels here
ja: ここでボタンラベルを確認

[ctx: Apple Pay]
en: Add Money with
ja: お金を追加：

[ctx: Apple Pay]
en: Book with
ja: 予約：

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
ja: 購入：

[ctx: Apple Pay]
en: Check out with
ja: こちらを確認：

[ctx: Apple Pay]
en: Contribute with
ja: 寄与：

[ctx: Apple Pay]
en: Donate with
ja: 寄付：

[ctx: Apple Pay]
en: Order with
ja: 注文：

[ctx: Apple Pay]
en: Plain (logo only)
ja: プレーン（ロゴのみ）

[ctx: Apple Pay]
en: Reload with
ja: 再読込：

[ctx: Apple Pay]
en: Rent with
ja: レンタル：

[ctx: Apple Pay]
en: Set up
ja: セットアップ

[ctx: Apple Pay]
en: Support with
ja: サポート：

[ctx: Apple Pay]
en: Tip with
ja: チップを払う：

[ctx: Apple Pay]
en: Top Up with
ja: 補充：

en: Button style
ja: ボタンスタイル

en: Check button style here
ja: ここでボタンスタイルを確認

en: Black
ja: 黒

en: White
ja: 白

en: White with outline
ja: 輪郭のある白

en: Button height
ja: ボタンの高さ

en: Apple requests the button size match your cart/checkout button and be 30 to 64 pixels tall. The width is set automatically.
ja: Apple により、ボタンサイズは、カート/支払い手続きボタンと同じで、高さが30～64ピクセルであることが規定されています。幅は自動的に設定されます。

en: Check button size here
ja: ここでボタンサイズを確認

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept card payments and make checkout faster for customers with Google Pay™ on supported devices. Pay the industry's lowest fees at 2.3&#37; + 30&#162; per online transaction. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
ja: サポートされている端末で Google Pay™ での安全なカード決済を受け付け、顧客の支払い手続きをさらに迅速化しましょう。支払う手数料は業界最安レベルの2.3% + オンライン取引あたり30&#162;。%1$sGoDaddy Payments 規約が適用されます%2$s。

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept card payments and make checkout faster for customers with Google Pay™ on supported devices. Pay the industry's lowest fees at 2.7&#37; + 0&#162; per online transaction. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
ja: サポートされている端末で Google Pay™ での安全なカード決済を受け付け、顧客の支払い手続きをさらに迅速化しましょう。支払う手数料は業界最安レベルの2.7% + オンライン取引あたり0&#162;。%1$sGoDaddy Payments 規約が適用されます%2$s。

en: Google Pay Settings
ja: Google Pay 設定

note: translators: Placeholders: %1$s - open <a> HTML link tag, %2$s - close </a> HTML link tag
en: Google Pay shows on %1$ssupported browsers%2$s.
ja: Google Pay は%1$sサポートされているブラウザー%2$sで表示されます。

en: Pages to enable Google Pay on
ja: Google Pay を有効化するページ

[ctx: Google Pay]
en: Book with
ja: 予約：

[ctx: Google Pay]
en: Buy with
ja: 購入：

[ctx: Google Pay]
en: Check out with
ja: こちらを確認：

[ctx: Google Pay]
en: Donate with
ja: 寄付：

[ctx: Google Pay]
en: Order with
ja: 注文：

[ctx: Google Pay]
en: Pay with
ja: 以下でのお支払い:

[ctx: Google Pay]
en: Plain (logo only)
ja: プレーン（ロゴのみ）

en: Google requests the button size match your cart/checkout button and be 40 to 100 pixels tall.
ja: Google により、ボタンサイズは、カート/支払い手続きボタンと同じで、高さが40～100ピクセルであることが規定されています。

en: Credit/Debit Card
ja: クレジット/デビットカード

en: Securely accept credit/debit cards in your checkout.
ja: 支払い手続きで安全にクレジット/デビットカードを受け付けましょう。

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept credit/debit cards in your checkout, and keep more of your money with the industry's lowest fees—just 2.3&#37; + 30&#162; per online transaction. Get paid fast with deposits as soon as the next day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
ja: 支払い手続きで安全にクレジット/デビットカードを受け付け、業界最安レベルの手数料（わずか2.3&#37; + オンライン取引あたり30&#162;）でさらに利益を残せます。翌日にはスピーディーに支払いを受け取りましょう。%1$sGoDaddy Payments 規約が適用されます%2$s。

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Securely accept credit/debit cards in your checkout, and keep more of your money with the industry's lowest fees—just 2.7&#37; + 0&#162; per online transaction. Get paid fast with deposits as soon as the next day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
ja: 支払い手続きで安全にクレジット/デビットカードを受け付け、業界最安レベルの手数料（わずか2.7&#37; + オンライン取引あたり0&#162;）でさらに利益を残せます。翌日にはスピーディーに支払いを受け取りましょう。%1$sGoDaddy Payments 規約が適用されます%2$s。

en: Business Name:
ja: 事業名：

en: Email:
ja: メール：

en: Switch account
ja: アカウントの切り替え

en: Account Details
ja: アカウント情報

en: Manage your account settings in the %1$spayments dashboard%2$s
ja: %1$s支払いダッシュボード%2$sでアカウント設定を管理

en: Manage your GoDaddy Payments account settings in the %1$sPayments Hub%2$s
ja: %1$s支払いハブ%2$sで GoDaddy Payments アカウント設定を管理

en: Checkout Settings
ja: 支払い手続き設定

en: Title in Checkout
ja: 支払い手続きでのタイトル

en: Description in Checkout
ja: 支払い手続きでの説明

en: Transaction Type
ja: 取引タイプ

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
ja: 取引の処理方法を選択します。請求ではすべての取引を決済処理に送信します。オーソリ（信用承認）では、注文金額を後でキャプチャ（売上確定）できるように承認するだけです。

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
ja: 請求

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
ja: オーソリ

en: Charge Virtual-Only Orders
ja: 仮想商品のみの注文の請求

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
ja: 注文にダウンロード商品しかない場合にはこれを有効化して、オーソリではなく、即座に売上の請求を行います。

en: Capture Paid Orders
ja: 支払い済み注文のキャプチャ

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
ja: %s に変更されたら注文を自動的にキャプチャします。

en: a paid status
ja: 支払い済みステータス

en: Accepted Card Logos
ja: 対応カードのロゴ

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
ja: 支払い手続き中に対応しているカードとして顧客に表示されるカードロゴです。

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept.
ja: この設定によってゲートウェイが受け付けるカードの種類が%1$s変わることはありません%2$s。

en: Saved Cards
ja: 保存済みカード

en: Enable customers to securely save their payment cards to their account for future checkout.
ja: 有効化して、顧客が今後の支払い手続きで使えるように、支払いカードをアカウントに安全に保存できるようにします。

en: Detailed Decline Messages
ja: 却下の詳細メッセージ

en: Enable detailed decline messages for customers during checkout rather than a generic decline message.
ja: 有効化して、一般的な却下のメッセージではなく、却下の詳細がわかるメッセージを支払い手続き中の顧客に表示できるようにします。

en: Debug Mode
ja: デバッグモード

en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the debug log
ja: 支払い手続きページにエラーの詳細がわかるメッセージと API リクエスト/応答を表示して、デバッグログに保存します。

en: Off
ja: オフ

en: Show on Checkout Page
ja: 支払い手続きページに表示

en: Save to Log
ja: ログに保存

en: Both
ja: 両方

en: Pay securely with your credit/debit card.
ja: クレジット/デビットカードで安全に支払えます。

en: Pre-Order release payment failed: %s
ja: 事前注文の支払いを処理できませんでした：%s

en: Currently unavailable
ja: 現在ご利用できません

note: translators: Placeholders: %1$s & %3$s - <a> tag, %2$s & %4$s - </a> tag
en: Securely accept online payments via credit/debit card, wallets, bank redirects, and other methods enabled in your Stripe account. %1$sView Stripe pricing%2$s for your business' location and payment methods. %3$sStripe terms apply%4$s.
ja: Stripe アカウントで有効化しているクレジット/デビットカード、ウォレット、銀行リダイレクト、その他の方法で安全にオンライン決済を受け付けます。ビジネス所在地と支払い方法による%1$s Stripe の価格設定を確認%2$sしてください。%3$sStripe の規約が適用されます%4$s。

en: You are about to disconnect your Stripe account. Your store will not be able to process transactions using Stripe until you connect an account again.
ja: Stripe アカウントのリンクを解除しようとしています。再びアカウントをリンクするまで、ストアで Stripe を使った取引を処理できなくなります。

en: General
ja: 一般

en: Disconnect Stripe Account
ja: Stripe アカウントのリンクを解除

en: Connecting to Stripe...
ja: Stripe に接続中...

en: This operation can take up to a few seconds. Please reload this page to check the current status.
ja: この操作には数秒かかる場合があります。このページを再読み込みして最新のステータスをご確認ください。

en: Connect Stripe Account
ja: Stripe アカウントをリンク

en: Affirm
ja: 確認

en: BECS direct debit
ja: BECS ダイレクトデビット

en: Credit / Debit
ja: クレジット / デビット

en: SEPA Debit
ja: SEPA デビット

en: Sofort
ja: SoFort

en: ACH Direct Debit
ja: ACH ダイレクトデビット

en: Order Instructions:
ja: 注文の手順：

en: Local delivery
ja: デリバリー

en: Allow customers to select local delivery service. Taxes will be applied using customer's shipping address.
ja: 地域配送サービスを顧客に提供します。税金は顧客の配送先住所に基づいて適用されます。

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
ja: 費用（税抜き）または合計金額を入力します。例：<code>10.00 * [qty]</code>

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
ja: 商品数には <code>[qty]</code>、<br/>商品の合計費用には <code>[cost]</code>、割合ベースの手数料には <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> を使用します。

en: Checkout Title
ja: 支払い手続きのタイトル

en: This controls the title which the user sees during checkout.
ja: 支払い手続き中のユーザーに表示されるタイトルを制御します。

en: Tax status
ja: 税ステータス

en: Taxable
ja: 課税対象

[ctx: Tax status]
en: None
ja: なし

en: Cost
ja: 費用

en: Minimum order amount total when available
ja: 利用可能な場合の最低合計注文金額

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to in order to select the shipping method.
ja: 配送方法を選択するために必要な顧客の最低注文金額です。

en: Minimum order total when free
ja: 無料の場合の最低合計注文金額

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to for the shipping method to be free.
ja: 配送方法が無料になるために必要な顧客の最低注文金額です。

en: This description will be displayed underneath the Local Delivery shipping method name in the Cart and Checkout pages.
ja: この説明は、カートおよび支払い手続きページにある配送方法名「地域配送」の下に表示されます。

en: Delivery instructions
ja: 配送の手順

en: Message that the customer will see on the order received page and the processing order email after checkout.
ja: 支払い手続き後に注文受け付けページと注文処理中メールで顧客に表示されるメッセージです。

en: Shipping method description that the customer will see during checkout.
ja: 支払い手続き中に顧客に表示される配送方法の説明です。

en: Pickup instructions
ja: 指示を選択

en: Message that the customer will see on the order received page as well as in the processing order and ready for pickup emails.
ja: 注文受け付けページと、注文処理中メールおよび受け取り準備完了メールで顧客に表示されるメッセージです。

en: Pickup Instructions
ja: 指示を選択

en: Carrier
ja: 配送業者

en: Tracking number
ja: 追跡番号

en: Items
ja: 商品

note: translators: %1$s opening strong tag; %2$s closing strong tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag; %5$s opening anchor tag; %6$s closing anchor tag
en: %1$sNote:%2$s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines. Change your primary domain via the %3$sWoo store management area%4$s. Learn more about %5$sconnecting a domain%6$s.
ja: %1$s注意：%2$sサイトに仮ドメインが使用されており、検索エンジンがインデックスできません。%3$sWoo ストアの管理エリア%4$sからプライマリドメインを変更してください。%5$sドメインの接続%6$sについての詳細はこちら。

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag
en: Change your primary domain via the %1$sWoo store management area%2$s. Learn more about %3$sconnecting a domain%4$s.
ja: %1$sWoo ストアの管理エリア%2$sからプライマリドメインを変更してください。%3$sドメインの接続%4$sについての詳細はこちら。

en: Warning! Plain Permalinks Detected
ja: 警告 !プレーンパーマリンクが検出されました

en: You attempted to install a blocked plugin.
ja: ブロックされているプラグインのインストールが試行されました。

en: One or more blocked plugins have been removed.
ja: ブロックされているプラグインが1つ以上削除されました。

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> tag, %2$s - Closing </a> tag
en: GoDaddy disallows a small list of plugins that can cause performance and other issues on your store. If you attempt to install them, we'll remove them for you. You can check out %1$sthe entire plugin blocklist here%2$s.
ja: GoDaddy では、ストアのパフォーマンスやその他の問題を引き起こす可能性のある少数のプラグインの使用を禁止しています。該当するプラグインをインストールしようとすると、自動的に削除されます。%1$sプラグインの全ブロックリストはこちら%2$sでご確認ください。

en: Shipments
ja: 配送

note: translators: Placeholder: %s - tracking URL
en: Tracking URL: %s
ja: 追跡 URL：%s

note: translators: Placeholder: %s - items column
en: %s:
ja: %s：

en: Your order is ready for pickup.
ja: ご注文品を受け取る準備が整いました。
